Dla większości kobiet zakup sukni ślubnej to najważniejszy punkt przygotowań do wesela. Kobiety zwykle już od dziecka wyobrażają sobie siebie w wyjątkowej sukni ślubnej.

W praktyce jednak ostateczny wybór różni się od sukni z dziecięcych marzeń, bo wybór jest naprawdę duży i czasami trudno się zdecydować.

Gdzie kupić suknię ślubną i ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na ten cel?

Jeśli ktoś chce nabyć nową suknię ślubną to musi liczyć się z niemałym wydatkiem. W salonach sukien ślubnych zależnie od tego czy są one usytuowane w małych czy w dużych miastach, suknię kupimy od 3000 zł wzwyż. Przy bardziej wyszukanych modelach, zdobionych na przykład specjalnymi kryształkami, cena sukni może sięgnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ktoś, kto chciałby kupić suknię nieco tańszą, może udać się do zwykłej pracowni krawieckiej i zamówić uszycie takiej sukni na wymiar.

Wtedy zależnie od modelu uda się uszyć taką suknię w kwocie od kilkuset  złotych do 2000 zł. Innym sposobem na wejście w posiadanie pięknej ale niedrogiej sukni jest kupienie sukni używanej. Mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży używanych sukien znajdziemy obecnie w Internecie. Warto więc poszukać ciekawego modelu w nieodległej lokalizacji, umówić się ze sprzedawcą i przymierzyć tak suknię. Oprócz tego działają komisy z używanymi sukniami oraz można próbować kupić suknię na aukcjach internetowych. W salonach mody ślubnej niektóre starsze modele sprzedawane są z dużymi zniżkami

Jak przebiega zakup sukni w salonie?

Aby kupić wyjątkową suknię ślubną z salonu trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie termin. Zazwyczaj trzeba na to przeznaczyć czas kilku miesięcy przed ślubem. Gdy przychodzimy na pierwsze spotkanie możemy przymierzyć różne gotowe dostępne modele. Klientki często decydują się na pewne modyfikacje i w ten sposób powstaje suknia dopasowana do indywidualnych oczekiwań klientki.

W takich salonach można też uszyć od podstaw suknię według życzenia klientki, która przychodzi z przykładowym zdjęciem. Udając się do salonu można zabrać ze sobą kogoś, kto doradzi przy podejmowaniu decyzji. Niezbędne jest też by wziąć ze sobą buty, które przewidziane są do ślubu. Dobrze jest też mieć gotową fryzurę i makijaż, bo wtedy zobaczymy jak będzie wyglądała całość. Będąc w salonie warto skorzystać z rad konsultantek ślubnych, którzy doskonale znają ten rynek, trendy i potrafią doradzić w doborze odpowiedniego modelu.

Wybór sukien jest dzisiaj naprawdę duży, można postawić na klasyczną długą suknię, na suknię typu księżniczka, suknię hiszpankę albo suknię w stylu Boho. Od lat dużym powodzeniem cieszą się suknie ślubne z koronki, które są eleganckie, ponadczasowe i pasują paniom w każdym wieku. Na taką okazję jak ślub można odsłonić nieco ciała i zdecydować się na przykład na suknię eksponującą plecy czy odkrywającą ramiona. Warto też korzystać z różnych, dostępnych zdobień albo wybrać suknię rozłożystą, na specjalnym usztywnieniu. Panie młode powinny pamiętać, że suknia wcale nie musi być śnieżnobiała. Można wybrać suknię perłową, beżową, ecru albo w zupełnie innym kolorze, na przykład morelowym.

Podsumowanie

Do sukni można dobrać także fantazyjny welon. Nie brakuje też pań, które decydują się na suknie z efektownym trenerem, który można odpiąć po zdjęciach i ceremonii.