W czasie pandemii wielu z nas nie miało styczności z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego. Luzowanie kolejnych obostrzeń dla wielu z nas było znakiem i zachętą do ponownego spotkania się.

Ten sezon towarzyski warto jednak udoskonalić i pokazać naszym gościom, że wiele się przez ten czas nauczyliśmy. Jakość naszej gościny możemy poprawić w kilku prostych krokach, wystarczy regularnie je stosować.

Znajdź czas, żeby się nimi zająć

Zdarzają się osoby, które przyjeżdżają do nas tylko po to, żeby przenocować w drodze na wakacje albo znaleźć tani lokal, z którego od razu będą mogli wybrać się na zwiedzanie, ale ze zdecydowaną większością gości będziemy musieli posiedzieć i porozmawiać. Kiedy kogoś do siebie zapraszasz, musisz przygotować się na to, że goście będą oczekiwali od Ciebie, że poświęcisz im trochę swojego czasu.

Jeśli wiesz, że tego dnia będziesz musiała zostać w pracy dłużej, do razu ich o tym poinformuj. W ten sposób unikniesz niepewności albo znudzenia u swoich gości, kiedy będą zmuszeni czekać na Ciebie w twoim mieszkaniu.

Zapytaj, jakie mają upodobania żywieniowe

Jeśli na Tobie spoczywa obowiązek przygotowania dla gości, dowiedz się zawczasu, czego nie mogą jeść, a czego nie lubią. Wiele osób zakłada, że gość zje cokolwiek, co mu podamy, a potem pojawia się niesmak, kiedy nam odmawia. Nigdy nie wiemy, na co jest uczulona druga osoba albo jakie są jej upodobania. Nawet jeśli przyjeżdżają do nas dzieci albo rodzice, to ich smaki mogły się dawno zmienić.

A raczej każdy z nas chce uniknąć sytuacji, w której gość mówi nam wprost, że nie zje jedzenia, które specjalnie dla niego przygotowaliśmy. Zapytaj i dowiedz się, czy twój pomysł na obiad w ogóle ma rację bytu.

Poinformuj ich o tym, czego nie wolno im robić

Jeśli mieszkasz za granicą albo masz swoje określone zasady, których łamania nie tolerujesz u siebie w domu, koniecznie poinformuj o tym swoich gości. W ten sposób będziesz miała pewność, że nie zrobią czegoś, co może im zaszkodzić albo Tobie się nie spodobać. Gość ma obowiązek uszanować zasady, które panują w twoim domu. Jeśli zaznaczasz, że nie pijesz alkoholu, a oni jako prezent przywiozą Ci wino, to masz pełne prawo nie przyjąć tego prezentu.

Jeśli będą za to na Ciebie źli, to tylko pokażą, że niespecjalnie darzą szacunkiem Ciebie i twoje zasady, a takich gości lepiej więcej do siebie nie zapraszać.